Jak prać ręczniki bawełniane? Bezpieczne suszenie ręczników też jest ważne. Zachowaj ich właściwości!

Przed pierwszym użyciem: Jak wyprać nowe bawełniane ręczniki?

Nowe ręczniki przed pierwszym użyciem zawsze trzeba wyprać. Podczas prania usuniesz nadmiar barwnika i środków chemicznych, którymi bawełniane ręczniki są zabezpieczone na czas transportu i magazynowania.

Nowe ręczniki z egipskiej bawełny warto przed praniem namoczyć w zimnej wodzie. Polecamy zostawić je w wodzie na całą dobę i dopiero po tym czasie je wyprać. Ten zabieg sprawi, że włókna się otworzą i ręcznik będzie jeszcze bardziej chłonny.

Pranie bawełnianych ręczników: temperatura, program i inne porady

Ręczniki najlepiej prać bez towarzystwa innych ubrań w bębnie. Bawełniane ręczniki pylą (szczególnie nowe) i włókna ręczników mogą przeniknąć w strukturę ubrań. Pylenie bawełnianych ręczników jest normalne i naturalne, po krótkim czasie powinno ustępować.

Aga, która jest doskonałym Architektem Porządku (architektporzadku.pl), poleca prać mocno zabrudzone ręczniki w 60 stopniach Celsjusza (jeżeli pralka posiada, to wykorzystując program bawełna). Na metkach często pojawia się zalecenie, aby prać w 40 stopniach. Ta temperatura jest całkowicie wystarczająca, jeżeli bawełniany ręcznik nie jest mocno zabrudzony.

Ręczniki można suszyć na powietrzu, ale spokojnie można je suszyć również w suszarce. Jeżeli suszymy ręczniki w suszarce, to warto zmniejszyć obroty wirowania w pralce, żeby przedłużyć żywotność bawełnianych ręczników.

Pranie ręczników: czy stosować płyn do płukania?

  1. Ręczniki pierzemy tylko z proszkiem lub płynem do prania (płyn lepiej się wypłukuje).
  2. Nie stosujemy płynu do płukania!
  3. Niewskazane jest również używanie kapsułek „all in one”, bo zawierają w sobie płyn do płukania.
  4. Jeśli ręczniki są szorstkie lub brzydko pachną, warto dodać do prania szklankę sody oczyszczone (w miejsce, gdzie wsypujemy proszek) i pół szklanki octu (tam gdzie płyn do płukania).

Suszenie bawełnianych ręczników

Najlepsze efekty suszenia ręczników uzyskamy susząc ręczniki na powietrzu lub w suszarce bębnowej.

W suszarce Agnieszki (IG: @architektporzadku) jest specjalny program „ręczniki”. Trwa 3.5 godziny, troszkę długo, jednak ręczniki w efekcie są miękkie jak kaczuszka. Polecany jest również program „delikatny”, dzięki któremu, w półtorej godziny ręczniki z bawełny egipskiej również są miękkie, suche i pachnące.

Poradnik prania bawełnianych ręczników powstał we współpracy z Agnieszką, która jest Architektem Porządku. Agi szukajcie na stronie internetowej architektporządku.pl lub na instagramowym koncie: @architektporządku.

Znaczenie wymiany ręczników dla higieny

Ręczniki bawełniane, używane codziennie, są narażone na rozwój bakterii, grzybów, a nawet pleśni, szczególnie w wilgotnym środowisku łazienek. Z biegiem czasu, te mikroorganizmy mogą nie tylko powodować nieprzyjemny zapach, ale również stwarzać ryzyko dla zdrowia skóry, wywołując różnego rodzaju infekcje i podrażnienia. Regularna wymiana ręczników pomaga w znaczący sposób ograniczyć te zagrożenia, zapewniając użytkownikom czyste i bezpieczne środowisko.

Zobaczcie ofertę najwyższej jakości ręczników z egipskiej bawełny oraz bawełny 100% FROTTE na www.regalcotton.com